Skanot taiko bungām Antverpenes arēnā (Beļģija) 23. novembrī tika atklāts 2. Eiropas pilnkontakta karatē čempionāts. Šīs, divu dienu sacensības, pulcēja 228 sportistus no 24 Eiropas valstīm, kuri cīnījās par ceļazīmi dalībai 1. Pasaules pilnkontakta karatē čempionātā, kurš norisināsies 2025. gada maijā Tokijā, Japānā. Tas noteikti būs grandiozākais notikums kjokušin un citu pilnkontakta karatē stilu pasaulē. Kā minēja Eiropas pilnkontakta karatē organizācijas (EFKO) vadītājs šihans Koens Spitaels (5.dan):
Par Pilnkontakta Eiropas čempionātu
Tā kā pilnkotakta karatē kustība apvieno dažādus karatē stilus un oragnizācijas, tad uz 2. Eiropas pilnkontakta karatē čempionāta atklāšanu bija ieradušies tādi nozīmīgi viesi kā WFKO un WKO prezidents šihan Midori Kendži, WFKO sekretārs šihans Jasukazu Koju un trīskārtējs WKO pasaules čempions šihans Tsukamoto Noričika, bet no EKO šihan Remigiusz Karpinskis, no EFKO Koens Šarrenbergs, no KWF šihan Antonio Pinero, no IFK šihan Dēvids Pikčolls, no Ašihara šihan Niks Daskals un šihan Kims Andersens, bet no KWU šihan Semmijs Šilts un sensei Džonatans Tineo.
Tik augsta ranga minēto organizāciju oficiālo personu klatbūtne apliecina sacensību īpašo statusu un līmeni. Tādēļ šīm sacensībām bija arī noteikti būtiski vecuma un pieredzes ierobežojumi. Dalībnieki drīkstēja būt tikai sākot no 18 gadu vecuma, ar lielu sacensību pieredzi un ar ne zemāku kā 4. kju pakāpi no Eiropas reģiona valstīm.
Uzvarētāju balva
Neskatoties uz to, ka var šķist, ka sacensībās piedalījās salīdzinoši maz dalībnieku, ir jāņēm vērā, ka tie visi tika sadalīti piecās vīriešu un piecās sieviešu svara kategorijās. Līdz ar to lielākās no kategorijām pārsniedza pat 30 dalībnieku. Toties kā balva par uzvaru bija ne tikai uzvarētāja tituls un medaļas, bet dalībnieki, kuri savā kategorijā sasniedza pirmo vai otro vietu, automātiski kvalificējas WFKO pasaules čempionātam Japānā. Dalībnieki, kuri sasniedza 3. vietu, būs rezerves sportisti un tiks kvalificēti WFKO pasaules čempionātam gadījumā, ja kāds cits jau kvalificēts dalībnieks gūs savainojumus vai, ja Eiropas reģiona karatēkām tiks piešķirta papildu vietu kvota.
2. Eiropas pilnkontakta karatē čempionāta 2024. gada rezultāti
Vīrieši – 60 kg
1. Mykhailo Naumchik (Ukraina) – WKO
2. Anārs Bagirovs (Azerbaidžāna) – WKO
3. Lasha Shantadze (Gruzija) – WKO
Vīrieši -70 kg
1. Aligismāts Hasanovs (Azerbaidžāna) – WKO
2. Huseins Mamedovs (Ukraina) – WKO
3. Dati Putkaradze (Gruzija) – WKO
Vīrieši -80 kg
1. Samuel Hallas (Dānija) – WKO
2. Ali Heiders (Zviedrija) – WKO
3. Szymon Olpiński (Polija) – IKO Nakamura
Vīrieši -90 kg
1. Jonas Rosin (Zviedrija) – IFK
2. Hugo Kruzs (Spānija) – WKO
3. Kalojans Taševs (Bulgārija) – WKO
Vīrieši +90 kg
1. Paulius Žimantas (Lietuva) – WKO
2. Antanas Klibavičius (Lietuva) – WKO
3. Veselins Farcovs (Bulgārija) – WKO
Sievietēm -50 kg
1. Aļona Veresņaka (Ukraina) – WKO
2. Smilla Shaoru Søborg (Dānija) – WKO
3. Jordana Ždaniuka (Ukraina) – WKO
Sievietēm -54 kg
1. Teona Gazdeliani (Gruzija) – WKO
2. Nika Jakoboviča (Horvātija) – WKO
3. Anna Izdebska (Ukraina) – WKO
Sievietēm -59 kg
1. Valence Bikela (Nīderlande) – KWF
2. Mirjama Björklunda (Zviedrija) – WKO
3. Shanty Jacobs (Beļģija) – WKO
Sievietēm – 65 kg
1. Aneta Meškauskienė (Lietuva) – WKO
2. Agnė Lavrinovičiutė (Lietuva) – WKO
3. Berta Szalay (Ungārija) – WKO
Sievietes +65 kg
1. Csenge Tóth (Ungārija) – WKO
2. Eglė Panavaite (Lietuva) – WKO
3. Andžela Felbere (Šveice) – IFK
Līdz ar to WKO (Pasaules karatē oragnizācija) ieguva 18 automatiskās licences dalībai WFKO pasaules čempionātā, bet rezervē palika 8 sportisti. IFK (Starptautiskā karatē federācija) 1 automātisko licenci un viens sportists palika rezervē. KWF (Kjokušin pasaules federācija) ieguva vienu automātisko licenci, bet IKO Nakamura (Nakamuras starptautiskā karatē organizācija) ieguva vienu rezervista licenci. Jāsaka gan, ka pastāv varbūtība, ka kādam sportistam organizāciju pārstavniecība ir minēta neprecīzi, jo oficiāli par saviem uzvarētājiem paziņoja tikai IFK, bet izpēti par pārējo sportistu piederību, veicām pašrocīgi.
Latvijas Kjokušinkai karatē do federācijas sportistu sniegums 2. Eiropas pilnkontakta karatē čempionātā
Sniedzot savu komentāru par 2. Eiropas pilnkontakta karatē čempionātu, LKKF galvenais treneris sensei Mareks Lavrinovičs (4. dan) īpaši atzīmēja, ka šīs noteikti bija ļoti augsta līmeņa sacensības, kurās piedalījās vien trīs federācijas sportisti. Turpinot izlases pārstāvju snieguma analīzi, viņš min, ka:
Noteikti daudziem sportistiem, kuri līdz ši ir piedalījušies salidzinoši nelielo pasaules organizāciju turnīros šāds sportistu limenis vienuviet bija īsts pārbudījums. Mūsu izlases sportistiem startējot WKO un EKO sacensībās šāda līmeņa sacensības noteikti nebija pārsteigums, tādēļ runāt varam tikai par katra sportista atsevišķo sagatavotību un atdevi sacensībās. Piemēram, Klaudijam (Jankjevicam (1. kju)) noteikti jātrenē vairāk fiziskā forma un izturība, bet Vladislavam (Varibrusam (1.dan)) līdzi jādod austiņas lai labak dzird trenera norādes (smejas). Artūram (Rižovam) nepieciešama lielāka pieredze, kaut arī bija labi paveicis savu darbu. Galvenais, ka ir labs materiāls ar kuru strādāt. Žēl, ka netika izmantota iespēja, jo lozes krita labas un pretinieki gan Klaudijam, gan Vladislavam bija “ņemami”. Diemžēl, šoreiz zvaigsnes nenostājās mūsu pusē!
Par EFKO (Eiropas pilnkontakta karatē organizācija)
EFKO ir dibināta 2022. gadā, kad tika noslēgts sadarbības līgumu ar četrām pilnkontakta karatē organizācijām: WKO, IFK, WKF un Ašihara karatē. Tā ir atvērta jumta organizācija, kurā ikviens, kas saistīts ar pilnkontakta karatē ir laipni aicināts pievienoties turnīros un nometnēs. Eiropas pilnkontakta karatē organizācija ir kustība, kuras mērķis ir apvienot visus pilnkontakta karatēkas, lai turpinātu Sosai Masutatsu Ojama iesākto un uzturētu budo vērtības. Sadarbība sastāv no divām galvenajām aktivitātēm: vienota Eiropas čempionāta organizēšanas un ikgadējas EFKO nometnes, kurās iespējams izdzīvot mūsu aizraušanos un draudzības saites.
Organizācijas sauklis ir:
“Kopā mēs esam labāki”
Par WFKO (Pasaules pilnkontakta karatē organizācija)
WFKO pirmsākumi meklējami Japānas pilnkontakta karate organizacijas (JFKO) izveidē, kas notika 2013. gada martā. Ta kļuva par pirmo pilnkontakta karatē nacionālo organizāciju. Tās veidošanu sākotnēji uzsāka un galvenokārt vadīja WKO (shinkyokjushin karatē), jo īpaši tās Japānas reģions. WKO un tās vadītājs šihans Midori Kendži (9. dan) uzņēmās iniciatīvu, pateicoties tās spēcīgajai infrastruktūrai un finansiālā atbalsta iespējām. Tomēr jau no paša sākuma WKO skaidri norādīja, ka tās mērķis ir atvērta organizācija, kas ir pieņemama visām pilna kontakta organizācijām.
Japānas čempionāts
Pirmais Visjapānas pilnkontakta karatē čempionāts notika jau 2014. gada maijā. Turnīrs bija ļoti veiksmīgs un augstākā līmeņa sportisti no dažādām organizācijām sacentās, lai kļūtu par čempionu 4 vīriešu un 4 sieviešu kategorijās. Turnīra līmenis un mērogs katru reizi ir palielinājies līdz ar 2. un 3. turnīru. Sacensības ir stabili nostiprinājušas savu vietu kā turnīrs, kurā tiek noteikti īstenie Japānas čempioni svara kategorijās.
Cīņa par iekļaušanu starp Olimpiskajām disciplīnām
2016. gada jūlijā grupu un organizāciju skaits JFKO ir pieaudzis līdz 283, kas veido 2/3 (divas trešdaļas) no Japānas grupām/organizācijām. 1 miljona parakstu vākšanas kampaņai, kas notika no 2014. gada oktobra līdz novembrim, lai popularizētu pilnkontakta karatē Olimpiskajās spēlēs, neskatoties uz īso, aptuveni 1 mēneša periodu, visā pasaulē tika savākti 1 033 095 paraksti, kas vēlreiz pierāda pilnkontakta potenciālo spēku.
***
Kaut arī šoreiz LKKF pārstāvjiem neizdevās iegūt ceļazīmi uz Pasaules čempionātu, mēs turpinam strādat un kalt savu pieredzi. Tādēļ aicinām visus interesentus gan piedalīties, gan atbalstīt tribīnēs jau šo sestdien 21. Latvijas atklātajā Kjokušinkai karatē čempionātā, lai ar to rezultātu noteiktu labākos Latvijas karatēkas un izveidotu 2025. gada LKKF izlasi.